Aperitiv je alkoholický nápoj, kterým začínáme společenskou akci jakožto přípitkem na uvítání. Podává se při vstupu do společenské místnosti nebo před jídlem. Zpříjemní tak čekání na příhovor hostitele nebo první jídlo. Přes velmi malé množství do 1 decilitru dokáže vyvolat ještě větší hlad a rozproudi Vaše chuťové buňky včetně slinných žláz. Tak jako má každa země své zvyky a obyčeje, má je i v podávání aperitivu. Někde dostanete sklenku, okrajem namočenou do karamelizujicího medu, čokolady, cukru s plátkem či kouskem ovoce, nejčastěji citrusu, ponejvíce citronu. Někde aperitiv dostanete ve skleněné nebo porcelánvé misce, která také patří k obřadu pití aperitivu. Zda se, že díky různorodé nabidce jsou nám středoevropanům nejznamější Italove a to už od starověku. Jejich značky Martini, Cinzano nebo Campari jsou dnes kultovní v nabídkách obchodů a restaurací po celém světě a tak nemůžou chybět ani v té naši.
Jako aperitiv si různé země vybírají champagne nebo sekt, suché i sladké víno bílé, červené i růžové. Kořeněná vína i destiláty, které nastartují trávicí trakt každého jednotlivce v očekávání chutí příštích. Proto sem patří i likéry s různou sílou hořkosti a kořenitosti, stejně jako vína nebo destiláty silné minerality a cukernatostí typu cherry včetně portského vína. V českých a slovenských zemích je dobře vychlazená naše Becherovka, nebo Fernet, ovocné destiláty typu Slivovice a Meruňkovice, ale i v zimním mrazivém období různé typy horkého svařáku především v horských a vysokohorských oblastech.
S ohledem na délku společenské akce a etiketu máme v hledáčku i digestiv, který hodování uzavíra pro lepší trávení všech pozřených dobrot.
Digestiv pomáha s trávením plného břicha - je tedy opakem aperitivu. Patří sem whisky, cognac, brandy, grappa, metaxa nebo vodka.